Първият преглед на детските очи трябва да се направи на около 6-месечна възраст
Интервю с Д-р Невяна Велева
На каква възраст за първи път да заведем детето на преглед при очен специалист?
Първият профилактичен преглед трябва да бъде направен около 6-месечна възраст.
Кои са най-честите очни заболявания при децата?
Проблем за всеки възрастов период при децата са:
Кои са рисковите фактори за развитие на проблем с очите при децата?
Основният рисков фактор е наследствеността. Трябва да се знае, че децата на родители с очни заболявания (например мързеливо око, кривогледство, рефракционни грешки) имат по-голям риск от очна патология в сравнение с общата детска популация. Липсата на очна патология в семейството обаче не е гаранция за липсата на патология и при детето. Друг много важен и подлежащ на контрол рисков фактор е травматизма – очният травматизъм е най-честата причина за ненаследствена, едноочна слепота както при децата, така и при възрастните. Необходим е стриктен родителски и учителски контрол за предпазване от наранявания на зрителния анализатор.
На каква възраст най-рано може да се открие кривогледството?
Въпреки че всичко е изключително индивидуално, все пак наличието на координираност в очните движения, опит за фиксиране и задържане на погледа върху „обекта на интерес”, започва още към края на 1-вия месец. Това означава, че още в първите 2-3 месеца можем да поставим диагнозата кривогледство. Кривоглесдтвото не се израства и при всяко съмнение за кривене детето трябва да се насочи към офталмолог. Очила могат да се изпишат още преди първата година, това особено се налага в случите на кривогледство и т.нар. анизометропия – разлика в диоптрите между двете очи (повече от 1 диоптър при далекогледство и астигматизъм и повече от 3 диоптри при миопия) – това състояние води до развитието на мързеливо око.
Какви са последиците от кривогледството, ако то не бъде лекувано?
При кривогледството детето гледа само с едното си око. Мозъкът никога не получава едновременно информация и от двете очи. Най-висшата функция на зрителната система, т.нар стереоскопично зрение (дълбочинно, триизмерно зрение), не се осъществява. Кривогледството не е само козметичен дефект, но и дълбоко функционално разстройство на двуочното зрение.
Има ли симптоми, които биха могли да подскажат на родителите, че детето им има проблем с очите?
За съжаление, голяма част от очните заболявания нямат явни, лесно забележими симптоми. Много важен е и т.нар. критичен период за зрително съзряване – това е възрастта до 7 – 8 годишна възраст – възрастта, до която се осъществява и успешното лечение на голяма част от очните заболявания. Важно е родителите да знаят, че не е нормално детето им да криви очите си, дори и да е няколко месечно бебе, зеницата му да е бяла или окото зачервено.
Какви препоръки бихте дали на родителите, как да опазят детските очи здрави?
Единственото и най-важно нещо, което могат да направят родителите, е да водят редовно децата си на профилактични прегледи – на 6 месеца, 1, 3 и 6-7 годишна възраст. Това е възрастта, в която децата не могат да съобщят за наличието на очен проблем – малките деца не осъзнават наличие на проблем и не са критични към наличието на подобен. Както се спомена, възрастта до 7 години е периодът, в който се изгражда и утвърждава връзката око – мозък и възрастта, в която можем успешно да лекуваме мързеливото око. |
Българска Национална Телевизия Доц. д-р Чернодринска: Има начин децата да не ослепяват 12.12.2013
Българска Национална Телевизия България още няма програма срещу ретинопатията при недоносените бебета 11.05.2013 / 12:02 ч.
ТВ Седем Очила с диоптър от сергия на улицата 18.10.2011 / 08:37 ч.
ТВ Седем Децата на очен лекар до 6-месечна възраст 25.11.2011 / 19:47 ч.
Българска Национална Телевизия Отчет на "Българската Коледа" за миналата година 05.12.2011 / 19:47 ч.
|