Ретинопатия на недоносените
Доц. д-р Виолета ЧернодринскаКогато детето ни се е родило по-рано...
Напредъкът на неонатологията и интензивната терапия позволява да оцеляват все по-недоносени, с ниско тегло при раждането деца, поради което честотата на развитие на ретинопатията при недоносените се увеличава. По данни на СЗО ретинопатията е на второ място сред причините за детската слепота – около 25 % Ретинопатията на недоносените е многофакторна болест и появата й зависи както от теглото на детето при раждане, гестационната възраст и кислородотерапията, така и от други фактори. Анализът на педагогическата слепота в училищата за слабозрящи у нас показва, че до 1979 г. Ретроленталната фиброплазия (РН) липсва като причина за слепота, за да достигне до 32.8% за периода 1995-1999 г. Недоносените раждания въпреки че са под контрол на неонатолозите, все пак твърде често водят до появата на ретинопатия.
За контрол на заболяването от голямо значение е скрининга на недоносените деца в неонатологичните отделения в страната. Критериите за провеждане на скрининг са:
Заболяването преминава през 5 стадия като се лекува в 3ти стадий. 1 и 2 стадии регресират без лечение, но детето трябва редовно да се проследява от детски очен лекар.
Проследяване на рефракцията в късния период
Миопия При ретинопатията риска се увеличава повече от два пъти (25% от бебетата с ретинопатия и миопия от 0,25 dpt. и 6% висока миопия над 5 dpt.)
Страбизъм, анизометропия, амблиопия
Кога бебето започва да следи предметите?
Нарича се рефлекс на фиксацията. На 3 месечна възраст бебето започва да следи предмети, а на 6 месечна възраст вече има устойчива фиксация.
Ще се промени ли цвета на очите му?
Пигментирането на ириса започва след раждането и завършва на две годишна възраст.
Окото му сълзи от родилния дом. Опитахме с всякакви капки...
Стеноза на слъзните пътища (запушени слъзни канали) на новороденото Едно от често срещаните заболявания на слълзоотводните пътища в кърмаческа възраст е Stenosis canalis lacrimalis. Долният край на назолакрималния канал по време на вътреутробното развитие е затворен от membrana Hasneri, която по време на родовия акт и изплакване на детето се перфорира.
В някои случаи, след раждането тя персистира и слъзния оток е нарушен. Това води до непрекъснато сълзене от засегнатото око и поява на слузно-гноен секрет.
Лечение: Първите месеци след раждането се изчаква с оглед спонтанното перфориране на membrana Hasneri, като се препоръчват масажи в областта на слъзния сак и назолакрималния канал. След шестия месец се препоръчва сондиране на слъзните пътища.
НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА: Изчакването след 1 годишна възраст, за да се предприеме сондиране.
Детето ни много си търка очите
Най-често срещаните конюнктивити при децата са бактериални конюнктивити, вирусните конюнктивити и алергични конюнктивити.
Бактериален конюнктивит - най-чести причинители са S. epidermidis, S. aureus, H. influenzae, S. pneumoniae, M. catarrhalis
Клиничната картина е: акутно начало, зачервяване, секрет, фотофобия, болка Лечението: очна хигиена и широкоспектърни антибиотици
Вирусните конюнктивити в детска възраст най-често са: А - аденовирусен конюнктивит и фаринго-конюнктивална треска, аденовируси 3 и 7
Клиниката е на фона на респираторна инфекция, фебрилитет и висока контагиозност
Алергични конюнктивити: сезонен, перинеален (целогодишен), вернален кератоконюнкивит, гигантско папиларен, атопичен.
Лечение: изкуствени сълзи за отмиване на алергена
|
Българска Национална Телевизия Доц. д-р Чернодринска: Има начин децата да не ослепяват 12.12.2013
Българска Национална Телевизия България още няма програма срещу ретинопатията при недоносените бебета 11.05.2013 / 12:02 ч.
ТВ Седем Очила с диоптър от сергия на улицата 18.10.2011 / 08:37 ч.
ТВ Седем Децата на очен лекар до 6-месечна възраст 25.11.2011 / 19:47 ч.
Българска Национална Телевизия Отчет на "Българската Коледа" за миналата година 05.12.2011 / 19:47 ч.
|